Çelik çatı nedir?

Çeliğin gerilmelere karşı olan yüksek dayanımı nedeniyle, mesnet açıklığı fazla olan binaların çatıları, çelikten yapılır.
Çelik, demir cevherinin yüksek fırınlarda kok kömürü yakılarak ergitilmesiyle oluşturulan ham demirin, özel fırınlarda tekrar ergitilip, içerisine çeşitli katkıların da yapılmasıyla elde edilir. Çeliğin sertliğini ve yüksek dayanımını içerisindeki karbon verir. Çelikteki karbon oranı %0.3 -1.7 arasında değişir. Ayrıca çelik içerisinde, çeşitli oranlarda mangan, fosfor, kükürt gibi elemanlar da bulunmaktadır.
Yapının çatısında ve kolon, kiriş gibi taşıyıcı elemanlarında, çekmeye karşı dayanımı 2400 kg/cm2 olan ST37 ve 3600 kg/cm2 olan ST52 çelikleri kullanılmaktadır ST52 çeliğinin dayanımı, ST37’ye göre % 50 daha fazla olduğundan, daha fazla dayanım ve estetik gerektiren yerlerde kullanılır. Ayrıca, ST52 çeliğinin dayanım özelliğine sahip, fakat kaynak yapmaya daha uygun olan HSB50 çeliği de imal edilmektedir.
Çelik, kullanılacağı yere göre çeşitli hesaplamalar sonucu çıkacak gerilmeleri, en ekonomik biçimde karşılayacak şekil, kesit ve boyutlarda imal edilir. Fabrikalarda yapılan bu şekillendirmeye haddeleme, elde edilen şekillendirilmiş çeliğe de hadde mamulü denir. Hadde mamulleri dört kısma ayrılır:
1. Profiller,
2. Lamalar,
3. Levhalar,
4. Diğer gereçler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.