Çöp bacası nedir? Ne için yapılır?

Çok katlı okul, hastane, konut gibi binalarda çöplerin, sağlığa zarar vermeden ve kolay bir biçimde toplanması amacıyla yapılırlar. Genellikle bodrumdan başlayarak mutfak, ofis ve servis gibi bölümlerden geçirilen bu bacalardan dökülen çöpler, bodruma konan bir arabanın ya da bir varilin içerisinde toplanır.
Çöp bacaları, genellikle 30 cm kadar çapında daire kesitli olarak beton veya sırlanmış kil künklerden ya da galvanizli sacdan, bir duvar içerisinde yapılırlar. Her katta, çöplerin kolaylıkla dökülebileceği bir giriş bırakılır. Önü de yukarı doğru açılan hermetik bir kapakla kapatılır. Bacanın, devamlı olarak havalandırılması için, çatı üzerine çıkan bir bacayla irtibatlandırılmalıdır. Ayrıca, baca içinin zaman zaman temizlenebilmesi ve dezenfekte edilebilmesi için, çatı arasında makaralı ve ağırlıklı bir fırça tertibatı bulunmalıdır.

Çöpler, baca içerisine atıldığında; dağılmaması ve baca çevresini kirletmemesi için naylon vb. Bir torbanın içerisine doldurulup, ağzı bağlandıktan sonra çöp bacasına atılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.