Kategori arşivi: r

R harfi ile başlayan inşaat terimlerini, bu sayfada görebilirsiniz. İnşaat alanında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını uzmanından öğrenin.

Rüzgar kirişi nedir?

Çatı makaslanmış rüzgar etkisiyle devrilmelerini önlemek için, çatının her iki başındaki ilk iki ve son iki makasın arasına, çaprazlamasına çakılan kirişlerdir. Yalnız merteklerle oluşturulan küçük çatılarda, mertek altlarına çakılan bağlantı kirişleri de aynı görevi yaparlar. Bu rüzgar bağlantıları bazı durumlarda, gergili demir çubuklarla da sağlanabilmektedir.

Rıht nedir?

İki basamak arasındaki dik yüzeye rıht denir. Rıht yüksekliği (a), merdiven yüksekliğine göre hesaplanarak bulunmakla birlikte, yapılacağı yere uygun olarak aşağıda verilen ölçüler arasında olmalıdır.

Rıht Yükseklikleri (a):
a. Park, bahçe, ve dış girişlerde : 12 -14 cm
b. Okul, tiyatro, hastane vb. yerlerde : 14 -16 cm
c. Konutların kat merdivenlerinde : 16 -18 cm
d. Çatı arası, bodrum vb. yerlerde : 18 – 22 cm

Radye temel nedir?

Radye – jeneral olarak da isimlendirilen bu temeller, dolma zeminlerde yada emniyet gerilmesinin çok düşük olduğu ve temel zemininin fazlaca sıkışabilme özelliği gösterdiği veya temel duvarı ve kolonlarının birbirine çok yakın olması durumlarında uygulanırlar. Burada bina, zemini tamamen örten ve tersine çalışan bir döşeme üzerine oturtulur.