Taşıyıcı tuğla duvarın örülmesi sırasında uyulması gereken kurallar nelerdir?

1. Tuğlalar kullanılmadan önce toz ve topraktan temizlenmeli ve suyla ıslatılmalıdır. Islatılmasının sebebi, tuğlanın harç suyunu atmamasıdır.
2. Tuğlalar harcın üzerine her tarafından harç fışkıracak şekilde üsten bastırılarak iyice oturtulmalıdır,
3. Duvarın her sırası yatay olmalı ve tesviyesi düzgün örülmelidir.
4. Duvardaki yatay derz kalınlığı 12mm , düşey derz kalınlığı lOmm olmalı, düşey derzler duvarın hiçbir yerinde üst üste gelmemelidir, Düşey derzler arasında en az üç çeyrek tuğla kadar şaşırtma olmalıdır. İdeal şaşırtma miktarı yarım tuğla kadardır,
5. Duvarda mümkün olduğunca tam tuğla kullanılmalı, parça tuğlalar ise yalnızca örgünün gerektiği bağlantı yerlerinde kullanılmalıdır,
6. Yarım tuğlayla bir tam tuğla boyu duvarların bir yüzüne ip çekilerek duvarın bir yüzü, daha kalın duvarların ise 2 yüzüne ip çekilerek duvarın iki yüzü düzgün yapılmalıdır.
7. Taşıyıcı duvarlar her kat seviyesinde duvar genişliğince en az 25 cm yüksekliğinde B, A, hatıl ile kuşatılmalıdır. Yarım tuğla kalınlığındaki duvar örülürken 150 cm yüksekliğe gelindiğinde en az 6 saat beklenmeli daha sonra duvarın örülmesine devam edilmelidir.
8. Su ve toprak içinde normal tuğlayla duvar yapılmamalıdır.
9. Tuğla duvarlar -3° C den daha soğuk havalarda örülmemeli yada harcın donmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.
10. Tuğla duvarların sonu düz olarak bitirilemiyor yada sonradan duvar boyuna ekleme yapılacak ise 2 duvarın birbirine iyi bir şekilde bağlantı yapılabilmesi için duvarda asma yada kademeli dişler bırakılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.